Oddziały
ODDZIAŁ NOWORODKOWY – II stopień referencji w Systemie Trójstopniowej Opieki Perinatologicznej. Opieką medyczną objęte są zdrowe noworodki a także wcześniaki urodzone po 31 tygodniu ciąży, dzieci z niską urodzeniową masą ciała (>1500g) i dzieci chore.
W skład oddziału Patologii Noworodka wchodzą sale:
- intensywnej terapii,
- opieki pośredniej,
- opieki ciągłej,
- pokój laktacyjny
Dzięki wyposażeniu w nowoczesny sprzęt do diagnostyki (ultrasonograf, przyłóżkowy aparat RTG), monitorowania (kardiomonitory i pulsoksymetry) oraz leczenia (inkubatory otwarte i zamknięte, respiratory oraz urządzenia do nieinwazyjnego wspomagania oddechu) zapewniamy noworodkom wysoki standard opieki.
W trosce o zdrowie naszych małych pacjentów wykonujemy testy przesiewowe (również w kierunku SMA) obejmujące 100% noworodków.
W celu przeprowadzenia niezbędnych w procesie diagnostycznym i/lub leczniczym konsultacji współpracujemy z grupą specjalistów z zakresu:
- kardiologii dziecięcej (dr Hanna Górzna-Kamińska, dr Agnieszka Tupko-Kowalska i dr Dagmara Kniaziewicz-Pawlak),
- genetyki (dr Renata Glazar),
a w razie potrzeby również z neurologii, chirurgii, okulistyki i ortopedii
Noworodki zdrowe przebywają na Oddziale Położniczym razem z matkami w systemie rooming-in. Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się po 48 – 72 godziny od urodzenia, zgodnie z aktualnymi rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego lub wcześniej, na wyraźną prośbę Rodziców.
Szczepienia wykonywane są na salach w obecności Mamy lub Ojca dziecka.
Promujemy i wspieramy karmienie naturalne!!!
Nad zdrowiem naszych małych pacjentów czuwa kompetentny i życzliwy zespół lekarzy, położnych i pielęgniarek. Przyjazne, czyste i kolorowe otoczenie sprzyja komfortowi pobytu dzieci i ich rodziców. Realizujemy szkolenia edukacyjne, którego celem jest wsparcie kompetencji Rodziców.
Naszym priorytetem jest niezaburzony kontakt z matką „skóra do skóry”. Rozumiejąc jak ważna dla dziecka jest bliskość Mamy i Taty, ich dotyk, ciepło i bicie serca realizujemy zasadę tzw. „kangurowania”.
Od początku 2012 roku w Oddziale Noworodkowym prowadzimy „kangurowanie”. Korzyści wynikające z zastosowania tej metody u noworodków przedwcześnie urodzonych to:
- stabilizacja oddechu, pracy serca oraz temperatury,
- poprawa napięcia mięśniowego,
- zmniejszenie reakcji na ból,
- lepsza tolerancja pokarmu (szybsze osiągnięcie właściwej masy ciała),,
- uspokojenie i zmniejszenie stresu,
- zapewnienie spokojnego snu,
- stymulacja prawidłowego rozwoju noworodka,
- korzystne działanie w przypadku kolki,
- rozwój i zacieśnienie więzi emocjonalnych, wzrost poczucia pewności siebie, oraz kompetencji i satysfakcji w zakresie opieki nad swoim maleństwem.
Jeśli mama nie może być stale z dzieckiem np. bezpośrednio po cięciu cesarskim, noworodek kangurowany jest przez tatę.
Pokarm naturalny (także odciągnięty!) jest dla dziecka najlepszy!!!
W naszym szpitalu promujemy karmienie naturalne. W tym szczególnie ważnym okresie pierwszych dni po porodzie staramy się wesprzeć wszystkie Mamy. W podstawowy zakresie realizują to położne, a w szczególnych sytuacjach porad udziela Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Każda mama może liczyć na poradę, a w razie potrzeby otrzyma własny zestaw do odciągania pokarmu.
Lokalizacja
Wizyty odbywają się wyłącznie stacjonarnie w Punkcie Doradztwa Laktacyjnego, znajdującym się w przyziemiu (wejście od ulicy Poznańskiej – jak do Ginekologiczno-Położniczej Izby Przyjęć,
pokój nr 074).
Rejestracja
Zapisy odbywają się:
- telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-13.00 pod nr tel.: +48 784713076
- e-mailowo doradztwo.laktacyjne@raszeja.poznan.pl (w wiadomości prosimy o podanie własnego imienia i nazwiska oraz imienia i nazwiska dziecka, krótki opis problemu oraz telefonu kontaktowego)
W jakich sytuacjach można zgłaszać się do Punktu Doradztwa Laktacyjnego?
- problemy z ssaniem dziecka, przyrostem masy ciała
- trudności z przystawianiem dziecka do piersi
- stany chorobowe piersi (obrzęk, zastój pokarmu, zapalenie, bolesność/uszkodzenia brodawek)
- zbyt krótkie wędzidełko języka u dziecka
- niedobór pokarmu
- dobór metod odciągania pokarmu, dokarmiania noworodka
- konieczność tymczasowej przerwy w laktacji
- karmienie bliźniąt
Przygotowanie do wizyty:
- Dziecko – nie powinno być najedzone i wykazywać naturalną chęć do ssania (ostatnie karmienie 1,5-3 h przed planowaną wizytą)
- Akcesoria – należy zabrać ze sobą pomoce, które są używane podczas karmienia np. kapturki („nakładki” na piersi), również butelkę ze smoczkiem i porcją pokarmu, jeśli maluszek jest dokarmiany czy to odciągniętym pokarmem mamy, czy mieszanką. W przypadku trudności w odciąganiu pokarmu laktatorem, proszę przynieść również laktator.
- Dokumenty – Książeczka Zdrowia Dziecka (zawiera informacje o ostatnich pomiarów wagi noworodka), notatki własne dotyczące karmienia, wypisy Mamy i Dziecka po porodzie
Przebieg porady laktacyjnej
Pierwsza wizyta obejmuje dokładny wywiad (informacje o problemach i obawach związanych z karmieniem piersią), a także ocenę i badanie piersi. Doradca analizuje dotychczasowe przyrosty masy ciała dziecka, oraz jego stan. Przeanalizowana zostanie technika karmienia (przystawianie dziecka do piersi odbywa się w wybranej przez Mamę pozycji; do dyspozycji jest wygodny fotel). Wspólnie rozwiążemy nurtujące problemy.
Frenotomia czyli zabieg podcięcia wędzidełka podjęzykowego”
Nierzadko u noworodka rozpoznajemy problemy wynikające z anatomicznego skrócenia wędzidełka podjęzykowego (zdarza się u 1 na 20 dzieci, czyli około 5% wszystkich urodzonych i 3 razy częściej u chłopców niż u dziewczynek). W trakcie hospitalizacji skrupulatnie analizujemy ewentualne wskazania do zabiegu podcięcia wędzidełka i po potwierdzeniu wskazań do podcięcia – wykonujemy zabieg zanim dziecko wyjdzie do domu.
Priorytet bliskości
Bywają sytuacje, gdy noworodek musi przebywać na oddziale dłużej niż typowe 48-72 godziny, podczas gdy mama może już opuścić szpital. Tak jest w przypadku dzieci chorych lub wcześniaków. Aby uniknąć rozłąki dziecka i matki staramy się udostępniać mamom miejsce na oddziale.
Wolontariat “Senior Maluszka Tuli”
Gdy mama lub tata nie mogą towarzyszyć dziecku – oferujemy opiekę wolontariuszek – seniorek. Włączają się w opiekę nad dziećmi przez 7 dni w tygodniu. Dzięki temu dzieci nieprzerwanie mogą doświadczać komfortu tulenia i pielęgnacji jak w domu, a pielęgniarki mogą skupić się na swojej pracy. Oczywiście dzieje się to wyłącznie za zgodą rodziców.
Zespół Oddziału
Kierownik Oddziału
dr n. med. Liliana Żak
Telefon: 61 2245221
Z-ca Kierownika Oddziału
dr n. med. Monika Borkowska –Kłos
Asystenci
dr n. med. Leda Michał
lek. Adanowicz Maria
lek. Kotous Marta
lek. Zygarłowska Małgorzata
Pielęgniarka Oddziałowa
mgr Jolanta Henka
Telefon: 61 224 52 78
Z-ca Pielęgniarki Oddziałowej
mgr Małgorzata Antczak
Telefon: 61 224 52 78