Oddziały

 

Opieka nad kobietą i jej dzieckiem sprawowana jest w oparciu o 2 pododdziały: Ginekologii z Patologii Ciąży i Położnictwa z Blokiem Porodowym. Na oddziałach są 45 łóżka.

Kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Patologią Ciąży
prof. dr hab. n. med. Dariusz Szpurek
Specjalista w położnictwie, ginekologii i onkologii ginekologicznej

Z-ca Kierownika Oddziału
dr n. med. Kamila Witczak
specjalista w położnictwie i ginekologii

Sekretariat Oddziału
 Telefon: 61 2245231

Zapisy i informacje o wynikach histopatologicznych pod nr. Tel 795900936 w godz.10:00-13:00

Lekarze Oddziału
Prof. Dr hab.n.med. Robert Spaczyński
dr hab. n. med. Jacek Koźlik
dr n .med. Przemysław Pięta
dr n .med. Joanna Przybyłowska
lek. med. Joanna Babik
lek. med. Katarzyna Bociańska
lek. med. Ewa Cieślak-Zawistowska
lek. med. Barbara Lamperska
lek. med. Rafał Mazurek
lek. med. Grzegorz Mulczyński
lek. med. Agnieszka Staszewska- Nowak
lek. med. Agata Targowska-Ferenc
lek. med. Olga Wituła
lek. med. Paweł Zwolankiewicz

Rezydenci
lek. Aleksandra Hryców
lek. Amelia Ilnicka
lek. Tomasz Niewolin
lek. Patryk Piątkowski
lek. Katarzyna Potograbska
lek. Agata Siejak

1. PODODZIAŁ POŁOŻNICZY Z BLOKIEM PORODOWYM

Oddział znajduje się na I piętrze Szpitala.

Zespół oddziału

Położna Oddziałowa
mgr Patrycja Stanuchowska-Fąferek
Specjalistka w zakresie pielęgniarstwa ginekologicznego
 Telefon: 612245375
 Email: oddzialowa.poloznictwo@raszeja.poznan.pl

Z-ca Położnej Oddziałowej
mgr Alina Szarlej
specjalista w zakresie pielęgniarstwa położniczego

Dyżurka
lekarska męska
 Telefon: 61 2245281

Dyżurka
lekarska żeńska
 Telefon: 61 2245383

Dyżurka
Położnych
 Telefon: 61 2245291

Blok
Porodowy
 Telefon: 61 2245376

Informacje dla pacjentek

Oddział posiada cztery sale porodowe z węzłami sanitarnymi (przeznaczone do porodów rodzinnych) i jedną salę zabiegową. Oddział jest słoneczny i przyjazny, a sale mają kwiatowe nazwy: Niezapominajkowa, Nagietkowa, Lawendowa, Słonecznikowa i Konwaliowa. Kwiaty kojarzą nam się z pięknem, czymś miłym i naturalnym. Tak też powinno być w przypadku porodu, który mimo trudu jakiego niewątpliwie wymaga od Rodzącej jest wyjątkowym wydarzeniem.
Narodziny dziecka to przede wszystkim wydarzenie rodzinne stąd nasze sale mają charakter domowy (w oknach są kolorowe rolety,odpowiednie oświetlenie, muzyka itp.). Na salach są wygodne łóżka, piłki, drabinki, materace, worki ssako i wanny. Wysokiej klasy sprzęt medyczny ma pomóc nam czuwać nad bezpieczeństwem kobiety rodzącej i jej dziecka. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych w czasie porodu kobieta może swobodnie poruszać się i korzystać z w/w akcesoriów.
Do niefarmakologicznych metod zmniejszania bólu porodowego stosujemy: prysznic, ciepłe i zimne okłady, Entonox (mieszaninę gazów) tzw. gaz rozweselający. Istnieje także możliwość korzystania z elektrostymulacji zmniejszającej ból podczas porodu (urządzenie Elle TENS), ale wówczas Rodząca powinna posiadać komplet własnych elektrod, który może nabyć np. w sklepie internetowym rozmiar 40×100 mm np. firmy Babycare TENS.
Komfortowe, intymne i przyjemne wnętrze to nie wszystko, bo klimat tworzą pracujący tu ludzie. Zespół sympatycznych i uśmiechniętych położnych, który z pasją i wielkim zaangażowaniem oddaje się swojemu powołaniu ciągle podnosi swoje kwalifikacje i wzbogaca swój warsztat. Wszystko po to, żeby wzbudzić Wasze zaufanie oraz zapewnić życzliwą i profesjonalną opiekę. Natomiast zespół lekarzy specjalistów z zakresu położnictwa i ginekologii czuwa nad bezpieczeństwem Matki i Dziecka oraz służy fachową pomocą.
Ważne Informacje:
Oddział Narodzin jest otwarty na wcześniejsze “zwiedzanie” przyszłych rodziców.
Na Sali porodowej z kobietą rodzącą może przebywać jedna osoba towarzysząca- fakt porodu rodzinnego należy zgłosić w Izbie Przyjęć (przy przyjęciu do szpitala), która znajduje się od ulicy Poznańskiej Maleństwo w ciągu dwóch godzin po porodzie jest badane przez lekarza pediatrę oraz ważone na sali przy rodzicach. Jak najszybciej wraca do mamy, aby zaspokoić jego potrzeby i umocnić więzi emocjonalne. Następnie mama z maluchem zostaje przewieziona na oddział Położnictwa. Ten oddział dla odmiany jest kolorowy jednym słowem OPTYMISTYCZNY, aby pomógł młodym mamom odnaleźć się w nowej roli, która na początku bywa trudna.
Oddział Położniczy składa się z ośmiu sal dwuosobowych i jednej sali czteroosobowej. Wszystkie sale posiadają węzły sanitarne.
Oddział funkcjonuje w systemie rooming-in (mamy przebywają na salach ze swoimi maluszkami). Sale wyposażone są w wygodne łóżka sterowane pilotami oraz łóżeczka – wózki, a zabiegi pielęgnacyjne u dzieci wykonywane są przy mamach na salach.
W przypadku porodów zabiegowych położnicom w szybkim powrocie do sprawności pomagają uczniowie Studium Medycznego kierunek- masażyści. W sytuacjach dużego napięcia psychicznego pomocą służy szpitalny psycholog.
Dbając o spokój i intymność położnic, a tym samym nie zaburzając organizacji pracy, sugerowane godziny odwiedzin na oddziale to 14:00-18:00. W trakcie odwiedzin możliwe jest przebywanie jednej osoby odwiedzającej u jednej pacjentki. Zwracając uwagę na bezpieczeństwo pacjentek oraz ich maluszków, na oddziale położniczym wśród odwiedzających nie mogą przebywać osoby przeziębione, a także nie zaleca się odwiedzin dzieci do 14 roku życia, gdyż choroby wieku dziecięcego są bardzo niebezpieczne dla wszystkich noworodków, ponieważ zaraźliwość większości chorób występuje przed pojawieniem się objawów świadczących o chorobie. W arkana macierzyństwa młode mamy wprowadza zespół sympatycznych, doświadczonych, profesjonalnych położnych, które z dużym powodzeniem promują karmienie naturalne.
Nad dobrym stanem zdrowia pacjentek czuwają lekarze specjaliści z zakresu położnictwa i ginekologii, którzy udzielają informacji osobom upoważnionym w godzinach 08:00 – 14:00. W sytuacjach nagłych informacji udziela lekarz dyżurny.
Wypisy do domu w przypadku porodu fizjologicznego odbywają się po ukończonej drugiej dobie, codziennie w godzinach: 11:00-20:00 na parterze w pokoju wypisów noworodków (wejście od ulicy Poznańskiej).
Dodatkowe informacje:
Na oddziale oceniamy satysfakcję pacjentów poprzez ankiety, za których wypełnienie z góry dziękujemy.
Po wyjściu ze szpitala proponujemy skorzystać z opieki położnej środowiskowo – rodzinnej w miejscu zamieszkania w ramach NFZ do której najlepiej zgłosić się już po 21tygodniu ciąży.

Zapraszamy serdecznie
Do zobaczenia!

NASZE PRZESŁANIE: CZUŁE POŁOŻNICTWO

Szpital Miejski im. F. Raszei chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom Pacjentek zapewnia opiekę świeżo upieczonym Mamom również po wypisaniu z Oddziału. W tym celu 2 października 2023r. swoje działanie rozpoczyna Punkt Doradztwa Laktacyjnego, gdzie zespół doświadczonych profesjonalistów będzie wspierał Mamy w karmieniu piersią.
Nasz zespół tworzą Certyfikowani Doradcy Laktacyjni, położne, ginekolodzy, neonatolodzy.

Lokalizacja
Wizyty odbywają się wyłącznie stacjonarnie w Punkcie Doradztwa Laktacyjnego, znajdującym się w przyziemiu (wejście od ulicy Poznańskiej – jak do Ginekologiczno-Położniczej Izby Przyjęć,
pokój nr 074).

Rejestracja
Zapisy odbywają się:

  • telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-13.00 pod nr tel.: +48 784713076
  • e-mailowo doradztwo.laktacyjne@raszeja.poznan.pl (w wiadomości prosimy o podanie własnego imienia i nazwiska oraz imienia i nazwiska dziecka, krótki opis problemu oraz telefonu kontaktowego)

W jakich sytuacjach można zgłaszać się do Punktu Doradztwa Laktacyjnego?

  • problemy z ssaniem dziecka, przyrostem masy ciała
  • trudności z przystawianiem dziecka do piersi
  • stany chorobowe piersi (obrzęk, zastój pokarmu, zapalenie, bolesność/uszkodzenia brodawek)
  • zbyt krótkie wędzidełko języka u dziecka
  • niedobór pokarmu
  • dobór metod odciągania pokarmu, dokarmiania noworodka
  • konieczność tymczasowej przerwy w laktacji
  • karmienie bliźniąt

Przygotowanie do wizyty:

  • Dziecko – nie powinno być najedzone i wykazywać naturalną chęć do ssania (ostatnie karmienie 1,5-3 h przed planowaną wizytą)
  • Akcesoria – należy zabrać ze sobą pomoce, które są używane podczas karmienia np. kapturki („nakładki” na piersi), również butelkę ze smoczkiem i porcją pokarmu, jeśli maluszek jest dokarmiany czy to odciągniętym pokarmem mamy, czy mieszanką. W przypadku trudności w odciąganiu pokarmu laktatorem, proszę przynieść również laktator.
  • Dokumenty – Książeczka Zdrowia Dziecka (zawiera informacje o ostatnich pomiarów wagi noworodka), notatki własne dotyczące karmienia, wypisy Mamy i Dziecka po porodzie

Przebieg porady laktacyjnej
Pierwsza wizyta obejmuje dokładny wywiad (w trakcie którego pacjentka ma możliwość przedstawienia swoich problemów, czy obaw związanych z karmieniem piersią),
a także ocenę i badanie piersi. Doradca przeanalizuje dotychczasowe przyrosty masy ciała dziecka, (będzie w tym celu zważone) oraz jego odruchy. Zostanie również sprawdzona i omówiona technika karmienia (przystawianie dziecka do piersi odbywa się w wybranej przez Mamę pozycji , do dyspozycji jest wygodny fotel).
Wspólnie rozwiążemy nurtujące problemy.

Niezbędnik Rodzącej

  1. Dokumenty:
    • Dowód osobisty,
    • Wynik badania grupy krwi,
    • W przypadku pacjentek z czynnikiem Rh ujemnym, również badanie przeciwciał,
    • Wyniki badań laboratoryjnych (morfologia, badanie ogólne moczu i inne) z czasu ciąży,
    • Wynik badania w kierunku HIV z III trymestru ciąży,
    • Wynik badań w kierunku VDRL, HBS, HCV,
    • Badania USG,
    • Wynik posiewu z pochwy w kierunku paciorkowców (β-hemolizujących) GBS,
    • Karta przebiegu ciąży,
    • Karty informacyjne z poprzednich hospitalizacji w ciąży (jeżeli takowe były),
    • Dokument z USC o uznaniu ojcostwa (jeżeli uznanie ojcostwa nastąpiło przed rozwiązaniem) lub Skrócony Akt Małżeństwa jeżeli rodzice mają różne nazwiska.
  2. Walizka rodzącej:
    Zalecamy spakować swoje rzeczy w małą walizkę na kółkach, aby wygodne było przemieszczanie się z nią.

    • Kosmetyki i przybory higieniczne codziennego użytku,
    • Pomadka ochronna do ust,
    • Ręcznik – 2 szt.,
    • Koszula do porodu,
    • Koszula rozpinana od góry – 2 – 3 szt.,
    • Szlafrok,
    • Kapcie,
    • Klapki pod prysznic,
    • Majtki poporodowe,
    • Biustonosz i wkładki laktacyjne (na wyście),
    • Woda,
    • Dla osoby towarzyszącej przy porodzie: klapki, prowiant, woda.

    Podpaski poporodowe dostępne są na Oddziale Położniczym.

  3. Dla noworodka:
    • Chusteczki nawilżane.

    Ubranka, pościel oraz pieluszki zapewniamy na Oddziale Położniczym.

    Fotelik i ubrania dla noworodka na wyście ze szpitala zalecamy pozostawić przygotowane w domu. Przyniesie je w dniu wypisu osoba odbierająca mamę z dzieckiem do pokoju wypisów noworodka, który znajduje się na parterze przy Izbie Przyjęć Położniczo – Ginekologicznej.

Kliknij aby pobrać plik: Co należy zabrać do szpitala przyjeżdżając do porodu – walizka rodzącej

Transfer Rodzącej, Położnicy i/lub Noworodka z porodu domowego

Położna dokonująca transferu z porodu domowego zgłasza go Położnej Izby Przyjęć Położniczo-Ginekologicznej pod numerem telefonu 61 22 45 398.
Położna transferująca przekazuje czynność serca płodu położnej Izby Przyjęć na Karcie Przekazania Pacjentki Rodzącej pod Opiekę Szpitala (zał. 1) lub przekazuje położnicę z noworodkiem i odnotowuje ten fakt na Karcie Przekazania Pacjentki po Porodzie i Noworodka pod Opiekę Szpitala (zał. 2).
zal-1
zal-2

2. PODODDZIAŁ GINEKOLOGII Z PATOLOGIĄ CIĄŻY

Oddział znajduje się na II piętrze Szpitala.

Wykonywana jest kompleksowa diagnostyka i leczenie chorób kobiecych. Posiadane zaplecze pozwala prowadzić wysokospecjalistyczną diagnostykę ultrasonograficzną chorób narządów płciowych, diagnostykę cytologiczną oraz histopatologiczną stanów przednowotworowych, a także badania hormonalne w zaburzeniach płodności. Prowadzimy w pracowni urodynamicznej diagnostykę nietrzymania moczu.
Oddział specjalizuje się w operacjach brzusznych oraz pochwowych w pełnym zakresie od operacji onkologicznych- nowotwory sromu, macicy, jajników, przez operacje uroginekologiczne – wysiłkowe nietrzymanie moczu, zaburzenia statyki narządów płciowych. Wykonujemy plastyki pochwy i krocza. Stosujemy techniki endoskopowe – histeroskopię operacje zmiany od strony jamy macicy oraz laparoskopię przy operacjach brzusznych.

W oddziale prowadzona jest diagnostyka i leczenie patologii ciąży wykorzystujące wysokospecjalistyczne zaplecze ultrasonograficzne i laboratoryjne. Sprawowana jest opieka nad ciążami wysokiego ryzyka u pacjentek z chorobami układu krążenia i nadciśnieniem. Przyjmowane są i leczone pacjentki w ciąży z krwawieniami, zagrażającym porodem przedwczesnym, niedoborem masy płodu oraz chorobami matki, chorobami wikłającymi przebieg ciąży a także inne powikłania ciąży.

Zespół oddziału

Położna Oddziałowa
mgr Irena Okupniak
specjalistka w zakresie pielęgniarstwa położniczego
 Telefon: 61 2245326

Z-ca Położnej Oddziałowej
mgr Joanna Frankiewicz
specjalistka w zakresie pielęgniarstwa położniczego

Dyżurka
lekarska męska
 Telefon: 61 2245228

Dyżurka
lekarska żeńska
 Telefon: 61 2245383

Dyżurka
Położnych
 Telefon: 61 2245337

Gabinet
Cytologiczny
 Telefon: 61 8481011