Oddziały

PORODY RODZINNE

Mimo trudnej sytuacji pandemicznej i trwającego zagrożenia przez COVID19, odpowiadając na oczekiwania pacjentek, z dniem 13.04.2021 przywracamy Porody Rodzinne.

 

Zasady porodów rodzinnych w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

 1. Ostateczną decyzję o obecności osoby towarzyszącej przy porodzie w zależności od sytuacji epidemiologicznej w Oddziale w porozumieniu z Ordynatorem oddziału położniczo-ginekologicznego, Zespołem Kontroli Zakażeń Szpitalnych podejmuje Lekarz dyżurny – mając na uwadze lokalne względy organizacyjne.
 2. Nie dopuszcza się osoby towarzyszącej przy porodzie pacjentki zakażonej wirusem SARS-COV-2.
 3. Nie dopuszcza się osoby towarzyszącej w przypadku porodu zabiegowego lub cięcia cesarskiego.
 4. Rodziny przygotowujące się do porodu rodzinnego powinny przez 14 dni przed terminem porodu ograniczyć do niezbędnego minimum kontakty z osobami obcymi, celem zminimalizowania prawdopodobieństwa zakażenia koronawirusem. Należy unikać uczestnictwa w zgromadzeniach (wesela, uroczystości rodzinne, etc).
 5. Stan zdrowia pacjentki i osoby jej towarzyszącej jest kontrolowany przy wejściu do szpitala.
 6. W sytuacji obecności osoby towarzyszącej przy porodzie obowiązują poniższe zasady:
  1. W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca (ojciec dziecka, w szczególnych przypadkach inna bliska osoba- wyłącznie za zgodą lekarza dyżurnego);
  2. Rodząca wraz z osobą towarzyszącą przebywa w indywidualnej sali porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny;
  3. Osoba towarzysząca:
   1. w dniu porodu musi zdeklarować, że jest zdrowa, w tym bez gorączki, bez objawów ze strony górnych dróg oddechowych,
   2. mieszkać z rodzącą, co najmniej przez 14 dni przed porodem,
   3. w dniu porodu nie może być objęta samoizolacją,
   4. nie powinna mieć styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie SARS-COV-2 w ciągu 14 dni od terminu porodu.
  4. Osoba towarzysząca przez cały okres pobytu na terenie szpitala zachowuje bezpieczny 2-metrowy dystans wobec innych osób poza rodzącą, zwłaszcza w traktach komunikacyjnych;
  5. W Sali porodowej osoba towarzysząca zachowuje się zgodnie z poleceniami osoby prowadzącej poród;
  6. Osoba towarzysząca nie opuszcza Sali porodowej, o ile nie otrzyma takiego polecenia od personelu medycznego, co może mieć miejsce np. w nagłej sytuacji położniczej. W powyższym przypadku osoba towarzysząca oczekuje na pozwolenie powrotu bezpośrednio przed Blokiem porodowym (jeśli taki jest możliwy);
  7. Osobę towarzyszącą przed wejściem na Sale porodową obowiązują takie same zasady stosowania środków ochrony indywidualnej, jak pracowników medycznych:
   1. Dezynfekcja rąk przed wejściem/wyjściem na Blok porodowy, stosowaniem SOI;
   2. Przebranie się w odzież ochronną;
   3. Stosowanie środków ochrony górnych dróg oddechowych: maseczka ochronna chirurgiczna, powinna być zmieniona na półmaskę FFP2. W przypadku maski chirurgicznej zmienia ją co 2h, w przypadku masek FFP2/FFP3 stosuje się do zaleceń producenta- 6-12 godzin.
 7. Po 2 godzinach od zakończenia porodu, osoba towarzysząca niezwłocznie opuszcza szpital.

 

Opieka nad kobietą i jej dzieckiem sprawowana jest w oparciu o 2 pododdziały: Ginekologii z Patologii Ciąży i Położnictwa z Blokiem Porodowym. Na oddziałach są 45 łóżka.

Kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Patologią Ciąży
prof. UM dr hab. med. Jacek Koźlik
 Telefon: 61 8481315

Z-ca Kierownika Oddziału
lek. med. Ryszard Dębicki

Sekretariat Oddziału
 Telefon: 61 2245231
Zapisy do Oddziału w godz. 09:00-13:00
Odbiór wyników histopatologicznych osobiście w Sekretariacie Oddziału w godz. 09:00-13:00

Lekarze Oddziału
dr n .med. Pięta Przemysław
lek. med. Feliksik Marek
lek. med. Cieślak-Zawistowska Ewa
lek. med. Zwolankiewicz Paweł
dr n .med. Przybyłowska Joanna
lek. med. Targowska-Ferenc Agata
lek. med. Schwartz Małgorzata
lek. med. Mazurek Rafał
lek. med. Staszewska- Nowak Agnieszka
lek. med. Babik Joanna
lek. med. Głowska- Ciemny Joanna
lek. med. Wituła Olga
lek. med. Mulczyński Roman

Rezydenci
lek. Aleksandra Hryców
lek. Patryk Piątkowski
lek. Katarzyna Potograbska
lek. Barbara Lamperska
lek. Amelia Ilnicka
lek. Tomasz Niewolin
lek. Anna Maria Krawiec

1. PODODZIAŁ POŁOŻNICZY Z BLOKIEM PORODOWYM

Oddział znajduje się na I piętrze Szpitala.

Zespół oddziału

p. o. Położnej Oddziałowej
Specjalistka w zakresie pielęgniarstwa położniczo-ginekologicznego
Katarzyna Kaja
 Telefon: 612245375
 Email: oddzialowa.poloznictwo@raszeja.poznan.pl

Z-ca Położnej Oddziałowej
mgr Alina Szarlej

Dyżurka
lekarska męska
 Telefon: 61 2245281

Dyżurka
lekarska żeńska
 Telefon: 61 2245383

Dyżurka
Położnych
 Telefon: 61 2245291

Blok
Porodowy
 Telefon: 61 2245376

Informacje dla pacjentek

Oddział posiada cztery sale porodowe z węzłami sanitarnymi (przeznaczone do porodów rodzinnych) i jedną salę zabiegową. Oddział jest słoneczny i przyjazny, a sale mają kwiatowe nazwy: Niezapominajkowa, Nagietkowa, Lawendowa, Słonecznikowa i Konwaliowa. Kwiaty kojarzą nam się z pięknem, czymś miłym i naturalnym. Tak też powinno być w przypadku porodu, który mimo trudu jakiego niewątpliwie wymaga od Rodzącej jest wyjątkowym wydarzeniem.
Narodziny dziecka to przede wszystkim wydarzenie rodzinne stąd nasze sale mają charakter domowy (w oknach są kolorowe rolety,odpowiednie oświetlenie, muzyka itp.). Na salach są wygodne łóżka, piłki, drabinki, materace, worki ssako i wanny. Wysokiej klasy sprzęt medyczny ma pomóc nam czuwać nad bezpieczeństwem kobiety rodzącej i jej dziecka. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych w czasie porodu kobieta może swobodnie poruszać się i korzystać z w/w akcesoriów.
Do niefarmakologicznych metod zmniejszania bólu porodowego stosujemy: prysznic, ciepłe i zimne okłady, Entonox (mieszaninę gazów) tzw. gaz rozweselający. Istnieje także możliwość korzystania z elektrostymulacji zmniejszającej ból podczas porodu (urządzenie Elle TENS), ale wówczas Rodząca powinna posiadać komplet własnych elektrod, który może nabyć np. w sklepie internetowym rozmiar 40×100 mm np. firmy Babycare TENS.
Komfortowe, intymne i przyjemne wnętrze to nie wszystko, bo klimat tworzą pracujący tu ludzie. Zespół sympatycznych i uśmiechniętych położnych, który z pasją i wielkim zaangażowaniem oddaje się swojemu powołaniu ciągle podnosi swoje kwalifikacje i wzbogaca swój warsztat. Wszystko po to, żeby wzbudzić Wasze zaufanie oraz zapewnić życzliwą i profesjonalną opiekę. Natomiast zespół lekarzy specjalistów z zakresu położnictwa i ginekologii czuwa nad bezpieczeństwem Matki i Dziecka oraz służy fachową pomocą.
Ważne Informacje:
Dbając o intymną i miłą atmosferę na Oddziale Narodzin nie ma możliwości jego wcześniejszego „zwiedzania”.
Na Sali porodowej z kobietą rodzącą może przebywać jedna osoba towarzysząca- fakt porodu rodzinnego należy zgłosić w Izbie Przyjęć (przy przyjęciu do szpitala), która znajduje się od ulicy Poznańskiej Maleństwo w ciągu dwóch godzin po porodzie jest badane przez lekarza pediatrę oraz ważone na sali przy rodzicach. Jak najszybciej wraca do mamy, aby zaspokoić jego potrzeby i umocnić więzi emocjonalne. Następnie mama z maluchem zostaje przewieziona na oddział Położnictwa. Ten oddział dla odmiany jest kolorowy jednym słowem OPTYMISTYCZNY, aby pomógł młodym mamom odnaleźć się w nowej roli, która na początku bywa trudna.
Oddział Położniczy składa się z ośmiu sal dwuosobowych i jednej sali czteroosobowej. Wszystkie sale posiadają węzły sanitarne.
Oddział funkcjonuje w systemie rooming-in (mamy przebywają na salach ze swoimi maluszkami). Sale wyposażone są w wygodne łóżka sterowane pilotami oraz łóżeczka – wózki, a zabiegi pielęgnacyjne u dzieci wykonywane są przy mamach na salach.
W przypadku porodów zabiegowych położnicom w szybkim powrocie do sprawności pomagają uczniowie Studium Medycznego kierunek- masażyści. W sytuacjach dużego napięcia psychicznego pomocą służy szpitalny psycholog.
Dbając o spokój i intymność położnic, a tym samym nie zaburzając organizacji pracy, sugerowane godziny odwiedzin na oddziale to 14:00-18:00. W trakcie odwiedzin możliwe jest przebywanie jednej osoby odwiedzającej u jednej pacjentki. Zwracając uwagę na bezpieczeństwo pacjentek oraz ich maluszków, na oddziale położniczym wśród odwiedzających nie mogą przebywać osoby przeziębione, a także nie zaleca się odwiedzin dzieci do 14 roku życia, gdyż choroby wieku dziecięcego są bardzo niebezpieczne dla wszystkich noworodków, ponieważ zaraźliwość większości chorób występuje przed pojawieniem się objawów świadczących o chorobie. W arkana macierzyństwa młode mamy wprowadza zespół sympatycznych, doświadczonych, profesjonalnych położnych, które z dużym powodzeniem promują karmienie naturalne.
Nad dobrym stanem zdrowia pacjentek czuwają lekarze specjaliści z zakresu położnictwa i ginekologii, którzy udzielają informacji osobom upoważnionym w godzinach 08:00 – 14:00. W sytuacjach nagłych informacji udziela lekarz dyżurny.
Wypisy do domu w przypadku porodu fizjologicznego odbywają się po ukończonej drugiej dobie, codziennie w godzinach: 11:00-20:00 na parterze w pokoju wypisów noworodków (wejście od ulicy Poznańskiej).
Dodatkowe informacje:
Na oddziale oceniamy satysfakcję pacjentów poprzez ankiety, za których wypełnienie z góry dziękujemy.
Po wyjściu ze szpitala proponujemy skorzystać z opieki położnej środowiskowo – rodzinnej w miejscu zamieszkania w ramach NFZ do której najlepiej zgłosić się już po 21tygodniu ciąży.

Zapraszamy serdecznie
Do zobaczenia!

NASZE PRZESŁANIE: CZUŁE POŁOŻNICTWO

Niezbędnik Rodzącej

 1. Dokumenty:
  • Dowód osobisty,
  • Wynik badania grupy krwi,
  • W przypadku pacjentek z czynnikiem Rh ujemnym, również badanie przeciwciał,
  • Wyniki badań laboratoryjnych (morfologia, badanie ogólne moczu i inne) z czasu ciąży,
  • Badania USG,
  • Wynik posiewu z pochwy w kierunku paciorkowców (β-hemolizujących) GBS,
  • Karta przebiegu ciąży,
  • Karty informacyjne z poprzednich hospitalizacji w ciąży (jeżeli takowe były),
  • Dokument z USC o uznaniu ojcostwa (jeżeli uznanie ojcostwa nastąpiło przed rozwiązaniem) lub Skrócony Akt Małżeństwa jeżeli rodzice mają różne nazwiska.
 2. Walizka rodzącej:
  Zalecamy spakować swoje rzeczy w małą walizkę na kółkach, aby wygodne było przemieszczanie się z nią.

  • Kosmetyki i przybory higieniczne codziennego użytku,
  • Pomadka ochronna do ust,
  • Ręcznik – 2 szt.,
  • Koszula do porodu,
  • Koszula rozpinana od góry – 2 – 3 szt.,
  • Szlafrok,
  • Kapcie,
  • Klapki pod prysznic,
  • Majtki poporodowe,
  • Biustonosz i wkładki laktacyjne (na wyście),
  • Woda,
  • Dla osoby towarzyszącej przy porodzie: klapki, prowiant, woda.

  Podpaski poporodowe dostępne są na Oddziale Położniczym.

 3. Dla noworodka:
  • Chusteczki nawilżane.

  Ubranka, pościel oraz pieluszki zapewniamy na Oddziale Położniczym.

  Fotelik i ubrania dla noworodka na wyście ze szpitala zalecamy pozostawić przygotowane w domu. Przyniesie je w dniu wypisu osoba odbierająca mamę z dzieckiem do pokoju wypisów noworodka, który znajduje się na parterze przy Izbie Przyjęć Położniczo – Ginekologicznej.

Kliknij aby pobrać plik: Co należy zabrać do szpitala przyjeżdżając do porodu – walizka rodzącej

2. PODODDZIAŁ GINEKOLOGII Z PATOLOGIĄ CIĄŻY

Oddział znajduje się na II piętrze Szpitala.

Wykonywana jest kompleksowa diagnostyka i leczenie chorób kobiecych. Posiadane zaplecze pozwala prowadzić wysokospecjalistyczną diagnostykę ultrasonograficzną chorób narządów płciowych, diagnostykę cytologiczną oraz histopatologiczną stanów przednowotworowych, a także badania hormonalne w zaburzeniach płodności. Prowadzimy w pracowni urodynamicznej diagnostykę nietrzymania moczu.
Oddział specjalizuje się w operacjach brzusznych oraz pochwowych w pełnym zakresie od operacji onkologicznych- nowotwory sromu, macicy, jajników, przez operacje uroginekologiczne – wysiłkowe nietrzymanie moczu, zaburzenia statyki narządów płciowych. Wykonujemy plastyki pochwy i krocza. Stosujemy techniki endoskopowe – histeroskopię operacje zmiany od strony jamy macicy oraz laparoskopię przy operacjach brzusznych.

W oddziale prowadzona jest diagnostyka i leczenie patologii ciąży wykorzystujące wysokospecjalistyczne zaplecze ultrasonograficzne i laboratoryjne. Sprawowana jest opieka nad ciążami wysokiego ryzyka u pacjentek z chorobami układu krążenia i nadciśnieniem. Przyjmowane są i leczone pacjentki w ciąży z krwawieniami, zagrażającym porodem przedwczesnym, niedoborem masy płodu oraz chorobami matki, chorobami wikłającymi przebieg ciąży a także inne powikłania ciąży.

Zespół oddziału

Położna Oddziałowa
mgr Irena Okupniak
 Telefon: 61 2245326

Z-ca Położnej Oddziałowej
mgr Patrycja Stanuchowska-Fąferek

Dyżurka
lekarska męska
 Telefon: 61 2245228

Dyżurka
lekarska żeńska
 Telefon: 61 2245383

Dyżurka
Położnych
 Telefon: 61 2245337

Gabinet
Cytologiczny
 Telefon: 61 8481011