Oddziały

PORODY RODZINNE

Mimo trudnej sytuacji pandemicznej i trwającego zagrożenia przez COVID19, odpowiadając na oczekiwania pacjentek, z dniem 13.04.2021 przywracamy Porody Rodzinne.

Ze względu na stan epidemii odwiedziny zostały wstrzymane do odwołania.

Opieka nad kobietą i jej dzieckiem sprawowana jest w oparciu o 3 pododdziały: Ginekologii, Patologii Ciąży i Położnictwa z Blokiem Porodowym. Na oddziałach są 64 łóżka.

Kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Patologią Ciąży
prof. UM dr hab. med. Jacek Koźlik
 Telefon: 61 8481315

Sekretariat Oddziału
 Telefon: 61 2245231

Rezydenci
lek.med. Aleksandra Hryców
lek.med. Patryk Piątkowski
lek.med. Katarzyna Potograbska

1. PODODZIAŁ POŁOŻNICZY Z BLOKIEM PORODOWYM

Oddział znajduje się na I piętrze Szpitala.

Zespół oddziału

Położna Oddziałowa
mgr Beata Jakubowska
 Telefon: 612245375
 Email: beata.jakubowska@raszeja.poznan.pl

Z-ca Położnej Oddziałowej
mgr Alina Szarlej

Dyżurka
lekarska męska
 Telefon: 61 2245281

Dyżurka
lekarska żeńska
 Telefon: 61 2245383

Dyżurka
Położnych
 Telefon: 61 2245291

Blok
Porodowy
 Telefon: 61 2245376

2. PODODZIAŁ PATOLOGII CIĄŻY

Oddział znajduje się na III piętrze Szpitala.

W oddziale prowadzona jest diagnostyka i leczenie patologii wczesnej ciąży wykorzystujące wysokospecjalistyczne zaplecze ultrasonograficzne i laboratoryjne. Sprawowana jest opieka nad ciążami wysokiego ryzyka szczególnie u pacjentek z chorobami układu krążenia i nadciśnieniem. Przyjmowane są i leczone pacjentki z ciążami powikłanymi krwawieniami, zagrażającym porodem przedwczesnym, niedoborem masy płodu oraz chorobami matki.

Zespół oddziału

Położna Oddziałowa
Specjalistka w zakresie pielęgniarstwa
położniczo – ginekologicznego
Katarzyna Kaja
 Telefon: 61 2245433

Z-ca Położnej Oddziałowej
Ewa Szczuczyńska

Dyżurka
lekarska męska
 Telefon: 61 2245281

Dyżurka
lekarska żeńska
 Telefon: 61 2245383

Dyżurka
Położnych
 Telefon: 61 2245203

Gabinet
Zabiegowy
 Telefon: 61 2245230

3. PODODZIAŁ GINEKOLOGII

Oddział znajduje się na II piętrze Szpitala.

Wykonywana jest kompleksowa diagnostyka i leczenie chorób kobiecych. Posiadane zaplecze pozwala prowadzić wysokospecjalistyczną diagnostykę ultrasonograficzną chorób narządów płciowych oraz piersi, diagnostykę cytologiczną oraz histopatologiczną stanów przednowotworowych, a także badania hormonalne w zaburzeniach płodności.
Oddział specjalizuje się w operacjach brzusznych oraz pochwowych w pełnym zakresie np. usuwanie guzów macicy oraz przydatków, leczeniu wypadania narządów płciowych i nietrzymania moczu, wykonywaniu plastyki narządów płciowych. Wykorzystywane są techniki endoskopowe – laparoskopia oraz histeroskopia w diagnostyce i leczeniu chorób narządów płciowych.

Informacje dla pacjentek

Oddział posiada cztery sale porodowe z węzłami sanitarnymi (przeznaczone do porodów rodzinnych) i jedną salę zabiegową. Oddział jest słoneczny i przyjazny, a sale mają kwiatowe nazwy: Niezapominajkowa, Nagietkowa, Lawendowa, Słonecznikowa i Konwaliowa. Kwiaty kojarzą nam się z pięknem, czymś miłym i naturalnym. Tak też powinno być w przypadku porodu, który mimo trudu jakiego niewątpliwie wymaga od Rodzącej jest wyjątkowym wydarzeniem.
Narodziny dziecka to przede wszystkim wydarzenie rodzinne stąd nasze sale mają charakter domowy (w oknach są kolorowe rolety,odpowiednie oświetlenie, muzyka itp.). Na salach są wygodne łóżka, piłki, drabinki, materace, worki ssako i wanny. Wysokiej klasy sprzęt medyczny ma pomóc nam czuwać nad bezpieczeństwem kobiety rodzącej i jej dziecka. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych w czasie porodu kobieta może swobodnie poruszać się i korzystać z w/w akcesoriów.
Do niefarmakologicznych metod zmniejszania bólu porodowego stosujemy: prysznic, ciepłe i zimne okłady, Entonox (mieszaninę gazów) tzw. gaz rozweselający. Istnieje także możliwość korzystania z elektrostymulacji zmniejszającej ból podczas porodu (urządzenie Elle TENS), ale wówczas Rodząca powinna posiadać komplet własnych elektrod, który może nabyć np. w sklepie internetowym rozmiar 40×100 mm np. firmy Babycare TENS.
Komfortowe, intymne i przyjemne wnętrze to nie wszystko, bo klimat tworzą pracujący tu ludzie. Zespół sympatycznych i uśmiechniętych położnych, który z pasją i wielkim zaangażowaniem oddaje się swojemu powołaniu ciągle podnosi swoje kwalifikacje i wzbogaca swój warsztat. Wszystko po to, żeby wzbudzić Wasze zaufanie oraz zapewnić życzliwą i profesjonalną opiekę. Natomiast zespół lekarzy specjalistów z zakresu położnictwa i ginekologii czuwa nad bezpieczeństwem Matki i Dziecka oraz służy fachową pomocą.
Ważne Informacje:
Dbając o intymną i miłą atmosferę na Oddziale Narodzin nie ma możliwości jego wcześniejszego „zwiedzania”.
Na Sali porodowej z kobietą rodzącą może przebywać jedna osoba towarzysząca- fakt porodu rodzinnego należy zgłosić w Izbie Przyjęć (przy przyjęciu do szpitala), która znajduje się od ulicy Poznańskiej Maleństwo w ciągu dwóch godzin po porodzie jest badane przez lekarza pediatrę oraz ważone na sali przy rodzicach. Jak najszybciej wraca do mamy, aby zaspokoić jego potrzeby i umocnić więzi emocjonalne. Następnie mama z maluchem zostaje przewieziona na oddział Położnictwa. Ten oddział dla odmiany jest kolorowy jednym słowem OPTYMISTYCZNY, aby pomógł młodym mamom odnaleźć się w nowej roli, która na początku bywa trudna.
Oddział Położniczy składa się z ośmiu sal dwuosobowych i jednej sali czteroosobowej. Wszystkie sale posiadają węzły sanitarne.
Oddział funkcjonuje w systemie rooming-in (mamy przebywają na salach ze swoimi maluszkami). Sale wyposażone są w wygodne łóżka sterowane pilotami oraz łóżeczka – wózki, a zabiegi pielęgnacyjne u dzieci wykonywane są przy mamach na salach.
W przypadku porodów zabiegowych położnicom w szybkim powrocie do sprawności pomagają uczniowie Studium Medycznego kierunek- masażyści. W sytuacjach dużego napięcia psychicznego pomocą służy szpitalny psycholog.
Dbając o spokój i intymność położnic, a tym samym nie zaburzając organizacji pracy, sugerowane godziny odwiedzin na oddziale to 14:00-20:00. W trakcie odwiedzin możliwe jest przebywanie jednej osoby odwiedzającej u jednej pacjentki. Zwracając uwagę na bezpieczeństwo pacjentek oraz ich maluszków, na oddziale położniczym wśród odwiedzających nie mogą przebywać osoby przeziębione, a także nie zaleca się odwiedzin dzieci do 14 roku życia, gdyż choroby wieku dziecięcego są bardzo niebezpieczne dla wszystkich noworodków, ponieważ zaraźliwość większości chorób występuje przed pojawieniem się objawów świadczących o chorobie. W arkana macierzyństwa młode mamy wprowadza zespół sympatycznych, doświadczonych, profesjonalnych położnych, które z dużym powodzeniem promują karmienie naturalne.
Nad dobrym stanem zdrowia pacjentek czuwają lekarze specjaliści z zakresu położnictwa i ginekologii, którzy udzielają informacji osobom upoważnionym w godzinach 08:00 – 14:00. W sytuacjach nagłych informacji udziela lekarz dyżurny.
Wypisy do domu w przypadku porodu fizjologicznego odbywają się po ukończonej drugiej dobie, codziennie w godzinach: 11:00-18:00 na parterze w pokoju wypisów noworodków (wejście od ulicy Poznańskiej).
Dodatkowe informacje:
Na oddziale oceniamy satysfakcję pacjentów poprzez ankiety, za których wypełnienie z góry dziękujemy.
Po wyjściu ze szpitala proponujemy skorzystać z opieki położnej środowiskowo – rodzinnej w miejscu zamieszkania w ramach NFZ do której najlepiej zgłosić się już po 21tygodniu ciąży.

Zapraszamy serdecznie
Do zobaczenia!

NASZE PRZESŁANIE: CZUŁE POŁOŻNICTWO

Niezbędnik Rodzącej

 1. Dokumenty
  • Dowód osobisty,
  • Grupa krwi- wynik oryginalny,
  • W przypadku czynnika Rh (-) ujemny wynik przeciwciał,
  • Wyniki badań laboratoryjnych: morfologia, mocz, HBS, WR,
  • Badania USG,
  • Karta przebiegu ciąży z wpisem zdeklarowanej położnej środowiskowo-rodzinnej (dane położnej, nr telefonu, nr faksu),
  • Wynik posiewu z pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców (B-hemolizujących),
  • Wypisy szpitalne w przypadku hospitalizacji w okresie ciąży.
 2. Walizka rodzącej
  • Przybory toaletowe (w tym balsam do ciała),
  • Ręczniki (2 szt.),
  • Skarpetki,
  • Koszule nocne rozpinane od góry (2-3 szt.) oraz T-shirt do porodu,
  • Kapcie oraz klapki pod prysznic,
  • Szlafrok,
  • Figi jednorazowe lub higieniczne połogowe (siateczka),
  • Biustonosz i wkładki laktacyjne,
  • Chusteczki nawilżające, może być woda w sprayu,
  • Pomadka ochronna do ust,
  • Woda niegazowana

Oraz dla Osoby Towarzyszącej przy porodzie: klapki, napoje + suchy prowiant.

Kliknij aby pobrać plik: Co należy zabrać do szpitala przyjeżdżając do porodu.

Zespół oddziału

Położna Oddziałowa
mgr Irena Okupniak
 Telefon: 61 2245326

Z-ca Położnej Oddziałowej
Elżbieta Mucha

Dyżurka
lekarska męska
 Telefon: 61 2245228

Dyżurka
lekarska żeńska
 Telefon: 61 2245383

Dyżurka
Położnych
 Telefon: 61 2245337

Gabinet
Cytologiczny
 Telefon: 61 8481011