Przygotowanie do kolonoskopii
Celem przygotowania się do kolonoskopii należy zaopatrzyć się w jeden z preparatów dostępnych w aptece na receptę: Fortrans lub Moviprep. Możliwe jest też przygotowanie innymi preparatami, ale należy to skonsultować z lekarzem badającym.
5 dni przed kolonoskopią należy zrezygnować z jedzenia owoców drobnopestkowych (np. winogron, malin, porzeczek, truskawek) oraz produktów zawierających pestki ( np. siemię lniane, pieczywo z ziarnami )
W przeddzień badania można spożywać lekkostrawne posiłki do godziny 15.00 (zalecana jest dieta bezresztkowa, bez surowych owoców i warzyw ( np. biała bułka z masłem i szynką, jajko gotowane, gotowane mięso, kisiel, zupa w postaci zmiksowanej).
Od momentu rozpoczęcia przyjmowania preparatu czyszczącego do chwili badania nie wolno przyjmować pokarmów, można jedynie pić przezroczyste płyny (np. woda mineralna, herbata).
W godzinach popołudniowych i wieczornych należy zacząć przyjmowanie jednego z wymienionych na wstępie leków przygotowanych zgodnie z dołączoną do leku instrukcją:
Fortrans – opakowanie zawiera 4 torebki leku. W przeddzień badania w godzinach popołudniowych należy rozpuścić 3 torebki w 3 litrach niegazowanej wody. Przygotowany w ten sposób płyn należy wypić w ciągu ok. 3 godzin. W dniu badania rano ok. 5 godzin przed badaniem należy rozpuścić ostatnią 1 torebkę leku w 1 litrze wody i wypić, tak by przyjmowanie płynów zakończyć ok. 4 godzin przed badaniem. Smak roztworu można poprawić dodając przezroczysty sok z cytryny lub grapefruita.
Moviprep – opakowanie zawiera 2 pary torebek: A i B. W przeddzień badania w godzinach popołudniowych należy jedną parę torebek (A i B) rozpuścić w 1 litrze wody, wymieszać aż płyn będzie całkowicie klarowny i wypić w ciągu 1-2 godzin, popijając dodatkowo połową litra dowolnego klarownego płynu (np. wodą mineralną, herbatą). W dniu badania rano około 5 godzin przed badaniem należy przygotować kolejną porcję: drugą parę torebek A i B rozpuścić w 1 litrze wody, wymieszać i wypić w ciągu godziny popijając dodatkowo połową litra dowolnego klarownego płynu. Przyjmowanie płynów należy zakończyć ok. 4 godzin przed badaniem.
Informacje dodatkowe:
Osoby stale regularnie przyjmujące leki, np. z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową serca, padaczką i innymi chorobami powinny rano przyjąć poranną dawkę leków popijając niewielką ilością wody.
Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny skonsultować sposób przygotowania z lekarzem kierującym
Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować sposób przygotowania z lekarzem kierującym, zgłaszając się na badanie należy przynieść ze sobą glukometr
Kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny skonsultować sposób przygotowania z lekarzem kierującym oraz prowadzącym ginekologiem-położnikiem.
Osoby zgłaszające się do badania muszą zabrać ze sobą:
- skierowanie
- dowód tożsamości
- posiadaną dokumentację medyczną ( np. karty informacyjne leczenia szpitalnego, opisy wykonanych wcześniej kolonoskopii , USG, EKG, badań laboratoryjnych i innych)
- spis aktualnie przyjmowanych leków
- osoby używające okularów do czytania powinny zabrać okulary ze sobą
Należy wziąć pod uwagę, że godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ każdorazowo czas badania jest trudny do przewidzenia.
W bardzo rzadkich przypadkach może zaistnieć konieczność dłuższej obserwacji w oddziale szpitalnym, co należy uwzględnić w swoich planach.